Hapkido Nedir ?

Hap: vücut ve ruhun uyumu
Ki: İç enerji
Do: Eğitim yolu,sanatı

Hapkido:
1. İnsan bedenini içindeki enerji ve ruhu ile birleştirme olayıdır.
2. RUH VE BEDEN EĞİTİMİ İLE, NEFSİ MÜDAFA SANATIDIR.


   Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, Her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı uygulama, tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı ve yaşadığımı ortamlarda, günlük hayatta kullanılan eşyaları birer silaha dönüştürmeyi öğretir. 
   Bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olduğunu söylemek daha doğrudur. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından öğrenilebilir. Hapkido yapmak isteyen her birey, Hapkidoda kendine uygun bir meteryal ve çalışma alanı bulabilir. Bayanların yelpazeyi, çocukların nuncakuyu, geçlerin jimnastik ve döğüş teknikleri, ihtiyarların bastonu, Asker ve polisin yakın savunma yanında Jop kullanmayı öğrenmeleri tercih sebepleri olabilir.
 
1 - HAPKIDO TARİHİ

   Hapkidonun tarihiyle ilgili çok çeşitli söylentiler mevcuttur. Biz Türkiye Hapkido Federasyonu olarak 11 yıllık yaptığımız çalışma ve araştırmaların sonucunda edindiğimiz bilgiyi sizlerle paylaşmayı uygun görüyoruz. Hapkido çok eski bir Kore savunma sanatıdır. Hapkido'nun kökeni eski çağlarda silla dönemine dayanır. Hapkido sanatının gelişmesinde rahiplerden Kigong, meditasyon, düşürme ve kilit teknikleri, askerlerlerden silah, atlama ve düşüş, saray muhafızlarından gerçek hayatta kullanılabilen tekmeli yumruklu dövüş teknikleri kombine edilerek geliştirilmiştir. Eski Kore savaşçılarının samnang isimli bir savunma sanatı yaptıkları söylenir bu sanat öylesine önemli ve detaylıydı ki herkese öğretilmez, öğretilenler ise bölüm bölüm öğretilirdi. Japonların Koreyi işgal etmeleri ve yıllarca Kore kültürünü ve sanatını silip tahrip etmeleri sonucu samnangda silindi deniliyor. Korelilerin askeri eğitiminin bu sanat sayesinde geliştiği ve birçok savaşı bu sanat sayesinde kazandıklarınıda duymaktayız. Gerçi biz aynı söylentileri daha önce Taekwondo içinde söylediklerini biliyoruz. Gerek Taekwondo gerekse Hapkido'nun temelinin aynı yerlerden geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye'ye ilk geldiği yıllardaki yapılan Taekwondo'nun bu günkü Hapkido'yla çok yakın örtüşdüğünü, teknik isimlerinin dahi aynı olduğunu, ancak Taekwondo ile Hapkido sitilleri arsında kolay geçiş olsun diye bir çok Hapkido eğitmeni aynı terimleri kullanırken bazıları ise farklılıktan yana tavır alarak çuçumsogi yerine hugul sogi demişlerdir. Milliyetçi Korelilerin ülke çıkarları için bir birinin işlerine karışmadıkları aksine birbirlerine destek vererek kendilerine yeni ekmek kapısı açtıkları, böylece ülkelerine eşitli yollarla döviz girişi sağladıkları bir gerçek. Yeni yetişen nesiller eskilere göre araştırmada daha donanımlı ve gereksinimleri dahaiyi tespit ettikleri için, günümüz şartlarına göre Hapkido'yu şekillendirmektedirler, Buda Hapkido'ya çok önemli artı getirmekte ve Hapkido'nun popülerliğini her geçen gün hızla artırmaktadır. Bu gün dünyada söz sahibi Taekwondo üstadlarının Hapkido'yu ikinci bir branş olarak çalıştırdıklarını ve mevcut federasyonlarda yer almak için kulis faaliyeti yaparak bir birleriyle adeta yarıştıklarını görüyoruz. 
   Hapkido adı Choi Young Sul tarafından 1950 yılında verilmiştir. Ve Hapkido bu ad altında Kore’de Amerika’da Fransa’da,Japonya’da ve İngiltere’de hızla yayıldı. Bu yayılma ve tanıtımda 1970 liyılların efsanevi oyuncusu BURUCE LEE ve hocalarından JE Han jee nin katkıları büyüktür. Korelilerin aynı yıllarda Taekwondo adının öne çıkmasını ve olimpiyatlarda bu ismin Kore'nin milli sporu olarak tanıtılması istemeleri Hapkido'nun Uluslararası tanıtımında geri kalmasını sağlar. Ancak Kore Milli olimpiyat komitesi ve diğer spor bilimcileri Taekwondo'yu olimpiyata sokarak Taekwondo'nun tekniklerinin azalacağı sporun savunmadan çok yarışma sporu olacağını bildiklerinden hiç bir dönemde Hapkido'yu göz ardı etmemiş, aksine askeri ve polis okullarında Hapkido'nun gelişmesine kapı açmışlardır. Böylece içte Hapkido'nun gelişip güçlenmesini, dışta ise Taekwondo ile tanıtımı ve bütünleşmeyi sağlayarak başarılı bir spor politikası takip etmişlerdir. 
   Günümüzde Avrupa ve dünyada çok popüler olan olimpik yarışma sporu Taekwondo artık sadece madalya kazanım aracı olarak görüldüğünden ve kısa sürede şampiyon sporcu yetiştirme planıyla hareket ettiğinden savunma özelliğini her geçen gün kaybetmektedir. Taekwondo'ya yıllarını veren emektarlar bu gidişe çözüm için Pumse musabakaları düzenleyip, kılık kıyafetde farklı değişiklikler yapıp çeşitli yaptırımlarla Taekwondo'yu içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmaya çalışmaktadırlar. Ancak Pumse musabakalarınında yeterli olmayacağını bilen Kukkiwo'nun yetkilileri yaklaşık 11 yıldır çok zengin içerikli ve seyirciyi doyuran sporcuyu savunma ve beceri tekniklerine zorlayan Hanmadang musabakası düzenlemektedirler. Hanmadang musabakalarında derece yapan sporcuların ve ekiplerin temelde hapkidoyla hazırlandıklarını ve böylece görüntüye ve estetiğe önem verdiklerini görüyoruz. 
   İşte bu ve benzer nedenlerle Büyük taekwondo hocaları düne kadar gizli çalıştıkları Hapkidoyu artık gizlemiyor.ve WHMAF, hapkido federasyonunda yer alma gayreti içine giriyorlar.Günümüzde farklı sitillerde Hapkido yapılmasına rağmen temelin de farklılık göremiyoruz. Bu farklılıkları hocaların kabiliyetleri ölçüsünde hapkidoyu zenginleştirmede kullandıkları kişisel beceri teknikleri olarak adlandırmak daha doğru olur, örneğin genç bir taekwondocu hapkidoya geçtiğinde taekwondoda uygulayamadığı özel bir ayak tekniğini hapkidoda rahatlıkla uygulayabilmekte buda görüntü açısından farklı bir zenginlik oluşturmaktadır. Yine yaşlı bir antrenör gençler gibi tekme atamayacağından kişisel tecrübelerini mevcut eşyaları silaha dönüştürerek ustaca kullanabilmektedir. 
   Anatomi uzmanı antrenörler vücudun hassas noktalarını iyi tespit ederek bu alanda yeni savunma sistemi geliştirmekteler. Tüm bu gelişmeler Hapkidonun her geçen gün gelişmesine ve popülerliğinin artmasına yol açmaktadır.Hapkido zengin içeriği ve geniş yelpazesiyle Çocuklara, yetişkinlere, bayanlara ve yaşlılara hitap eden son savunma sistemi olarak savunma sporları tarihine çoktan geçmiştir. Bayanlar, ileri seviyede öğrenciler,yaşlılar ve çocukları rahatlıkla hapkido yapabilirler. Hapkido’ yapanlar zinde kalmayı, dayanıklı ve güçlü olmayı öğrenirler.

2 - HAPKİDO'NUN BENZER SAVUNMA SANATLARINDAN FARKI

  • Silah çeşitliliği: Kuşak,baston,bıçak,Kılıç, kısa sopa (kore copu), orta ve uzun sopa, Nunchaku, yelpaze
  • Tekme çeşitliliği: Gerçek hayatta kullanılabilen dövüş tekmeleri ile zor ve gösterişli tekmeler
  • Düşüş çeşitliliği: Savunma ve gerçek hayatta yaşanabilen kazalarda işe yarayabilecek düşüşler,yüksek düşüşler ve akrobatik hareketler
  • Adım adım Kigong ve form öğrenimi
  • El, ayak ve vücudun öbür kısımlarının kullanımıyla savunma öğrenimi
  • Hapkido ruhu ve bedeni geliştirip içteki yeteneği keşfettirir.

3 - HAPKİDO'NUN GELİŞİMİ
   Hapkido’yu bugünkü haline getirmekte Üç isim öne çıkar. Bunlar Young Sul Choi, Han Jae Ji ve Don Oh Choi'dir.
Young Sul Choi
   1904’te Kore’de Yong dong köyünde doğdu. Bu yıllarda kore japon işgali altındaydı ve bu işgal sırasında ailesini kaybetti. Henüz 8 yaşındayken japon şeker tüccarı Morimoto onu evlatlık alarak Japonya’ya götürdü. Choi bu duruma hiç razı olmadı ve sürekli karşı koydu. Japonya’ya geldikten kısa süre sonra Morimoto artık dayanamadı ve onu Moji köyünde kendi haline bıraktı. Choi kendi başına Osaka’ya gitti ve bir süre dilencilikle geçindi. Burada polis onu bir budist tapınağında Kintaro Wadanabi adlı bir keşişe emanet etti. 2 yıl onun yanında kaldı. Japonyadaki hayat onun için hiç kolay değildi. Japoncası iyi olmadığından okulda problem yaşıyordu ve diğer çocuklar da onunla yabancı olduğu için dalga geçiyorlardı. Kintaro Wadanabi Choi’yu arkadaşı Daito-Ryu Aikijutsu Başkanı Sokaku Takeda (1859-1943) nın yanına gönderdi. 11. yüzyılda Yoşimitsu Minamoto tarafından kurulmuş olan bu okula başlangıçta sadece Takeda ailesinin en yüksek dereceli Samurai’ları alınıyordu. Takeda kuralı bozdu ve ilk defa bir yabancı öğrenci aldı. Choi bundan sonraki 30 yılı Takeda’nın evinde geçirdi. Bu sürede Yoşida Asao takma adını kullandı. Toplam 3808 teknik öğrenen tek öğrenci oldu. Takeda’nın bir diğer ünlü öğrencisi de Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’dır. Japonyanın 2. dünya savaşını kaybedeceği belli olunca Takeda yemek yemeyi reddederek intihar etti. Ölmeden önce Choi’ya koreye geri dönmesini emretti. Dönüş yolunda bütün parası ve sertifikaları çalındı. Bir süre ülkesi kore’de pirinç kurabiyeleri satarak geçindi. Bir yandanda bir fabrikada kuyudan pompayla su çıkarma işinde çalışıyordu. 21 şubat 1948’de ödeme kuyruğunda başkaları onun hakkını almaya çalışınca kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Fabrikanın sahibinin oğlu ve müdürü 1. dan judocu Bok-sup Suh kavgayı görünce Choi’nin çok etkili bir sanatta usta olduğunu anladı ve onu hocası olmaya ikna etti. Usta Choi’nun ilk öğrencisinin Judo temelli olması hapkidonun gelişiminde önemli rol oynadı. Bütün tutuşlara ve judo fırlatmalarına karşı olan tekniklerin temeli buna dayanır. Sanatın adı başlangıçta Yawara idi adını birkaç kere değiştirdi, Yu Sul (yumuşak sanat) Yu Kwon Sul (yumuşak el sanatı) Hapki Yu Kwon Sul (evrensel enerjiyle birlik içindeki yumuşak el sanatı) 12 şubat 1951 de Choi ve Suh beraberce kore yu kwon sul hapki dojang adlı okulu açtılar. 1963’te Usta Choi bütün kore savaş sanatlarını çatısı altında toplayan kore KiDo birliğinin ilk başkanı oldu. 1982’de amerika birleşik devletlerine gidip oradaki hapkidocuları birleştirmeye çalıştı ancak arzusunu gerçekleştiremeden 1986’da 82 yaşında öldü. 

Han Jae Ji
   1936’da doğdu ve 13 yaşında Choi’nin öğrencisi oldu. 7 yıl sonra Taocu Lee adlı hocayla çalışmaya başladı ve ondan tae kyon tekmeleri yanı sıra Jang-bong Dan-bong ve meditasyon teknikleri öğrendi. Büyükanne diye hitab ettiği bir rahibeden de ruhsal bilgiler edindi. 1958’de kendi okulunu açtığında Yu Kwan sul’de 3. dan sahibiydi. Öğrendiklerini birleştirerek kendi stilini geliştirdi. Bu yeni tarz’a Hapkido dedi ve hocası Choi’ya ithaf etti. O zamana kadar yumruklara karşı teknikler vuruştan sonra kolların düz kaldığı varsayılarak gelişmişti. Dojang’ının yanında bir boks okulu vardı ki kolları vuruştan hemen sonra geri çekmeyi öğretiyordu. O da bu tür vuruşlara karşı bazı savunma teknikleri geliştirdi. Korenin yeraltı dünyasında bıçak çok kullanılan bir silahtı. Bu da bıçağa karşı savunma teknikleri geliştirmesine sebep oldu. Tang soo do, Kong soo do, kwon bop ve taekwondo’ya karşı direnebilmek için de tekme savunma teknikleri geliştirdi. Kore’de kendo oldukça yaygın olduğu için kılıça karşı da dan bong (Kısa Sopa) teknikleri geliştirildi. 
   1961’de General Çung Hee Park hükümeti devirip iktidara geldi, 1962’de askerleri ve devlet başkanının korumalarını eğitmeye başladı ve başkanın koruması oldu. 
1963’te Kido Birliğine üye oldu. Ancak bazı fikir ayrılıkları üzerine ayrılıp 1965’te Kore hapkido birliği’ni kurdu. ABD ile Kore arasındaki bir değişim programı üzerine 1969’da Amerika’ya gitti. Başkan Nixon’un korumalarını, FBI ajanlarını ve çeşitli özel görev ajanlarını eğitti. Bu sırada Bruce Lee ile tanıştı. Bruce lee ondan etkilenip koçu olmasını istedi.1972 ile 74 arasında pek çok filmde oynadı. Bruce Lee ile “Game of Death”, Angela Mao Ying ve Jackie Chan filmleriyle tanınan Sammo Hung ile “Hapkido” daha sonra “Lady kung fu” olarak isimlendirildi. Jackie Chan ile “The Dragon Tamers” da aksiyon yönetmenliğini yaptı. 1963’te kurduğu Kore Hapkido birliği’ni 1980’de ismini kore hapkido federasyonu (KHF) olarak değiştirdi. Kore başkanı Park 1979’da bir suikaste kurban gidince suikastçi kore gizli haber alma teşkilatının başkanı çae kyu kim, Ji ustanın öğrencisi ve arkadaşı olduğu için Ji usta suikaste karışmış olmakla suçlanarak 1 sene hapis yattı. Hapisteyken savaş sanatlarının daha çok ruhsal tarafıyla ilgilenen Sin Moo Hapkido’yu geliştirdi. 1981’de Hong Kong’da “tower of Death” gibi bazı filmlerde oynadı. 1984’te Amerika’ya göç edip San Francisco yakınlarında Sin Moo Hapkido okulunu açtı. 
   Bu okulun iki öğrencisi Bong Su Han ve Kwang Sık Myung iki yıl arayla iki ayrı uluslar arası federasyon kurdular. 1984 yılında Amerika’da kurulan bu federasyonlardan biri WHF (Dünya hapkido Federasyonu) kurucusu Bong Su Han, diğeri ise 1986 yılında yine Amerika’da kurulan IHF’ dir. (uluslararası hapkido federasyonu) bu Federasyonun kurucusu ise Kwang Sık Myung dur. 
   Yong Sul Choi ve Han Jae Ji’den sonra bir çok hapkidocu Dünyanın dört bir yanına yayılarak çeşitli birlik ve federasyonlar kurup Hapkido çalışmaya başladı. Bu akım özellikle Taekwondo’nun olimpik olmasından sonra daha da hızlandı, Dünyanın bir çok ülkesindeki İleri düzeyde eğitmen ve idareci olan Korelilerin yüzde sekseni bir Hapkido federasyonundan yüksek dan alarak Taekwondo’yla birlikte Hapkido çalıştırmaya başladılar. Amerika ile beraber Kore’de de birçok Hapkido federasyonu kuruldu. Hatta üstad Young Sul Choi’nın mezarının temizliğinden sorumlu bir kişi bile ayrı bir federasyon kurduğu söylenir. 

Don Oh Choi
   Dünyada büyük küçük Yüzlerce federasyon oluşunca Güney Kore Devlet Başkanı Hyun Kore’nin en büyük Üniversitelerinden Chuncheon Üniversitesi Judo, Taekwondo ve Hapkido Ana Bilim dalı başkanı ve Kore Genel kurmayı ve Polis Teşkilatı Eğitim danışmanı Prof Don Oh Choi’ye özel bir görev ve yetki verir. Choi başkanlığında bir heyet önce Kore Hapkido Martial Arts Federation’u (KHMAF) Ardından da World Hapkido Martial Arts Federation’ (WHMAF) u kurar. Bu aynı zamanda birleşim için bir adres gösterimidir. WTF Dünya Taekwondo federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanlığını ve Dünya Taekwondo Merkezi Kukkiwon’un As Başkanlığını yürüten Choi Don Oh Çoğu Taekwondo Milli Takımında görevli eski ve yeni bir çok Taekwondocuya Hapkido’nun belli bir kalıp ve sisteme oturması için görev verir. 
   Bu yeni heyet kısa sürede çalışmasını tamamlar ve ortaya mükemmel bir sistem koyar. Bu sistem oluşturulurken Dünya’nın diğer ülkelerindeki savunma sanatları incelenir. İyi, olumlu teknikler ve kurallar alınır, insan anatomisine uygun olmayan teknikler ve insanları aşağılayıcı ve rencide edici kurallar kaldırılır. Bunların yerine Modern çağın gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kurallar konulup teknikler yeniden şekillendirilir ve yeniden adlandırılır. Bu yeni yapılanmada Choi Hoca eski Kore kültür ve geleneklerini hatta kullanılan dili ön plana çıkarıp yeni kullanılan dille bir sentez oluşturur. Öğrencilerine verdiği öğütte “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” der. 
   Choi Hoca’ya verilen görev çok büyüktür, bunu bir çok Koreli fark eder ve yeni oluşumda yer almaya çalışır. 
   Kısa sürede Kore’nin ilk kurulan KHF Kore Hapkido Federasyonunun Üyelerinin Yüzde Doksan sekizi Choi hocanın federasyonuna geçer. Bir taraftan KHF kapatılırken diğer taraftan yeni kurulan WHMAF Word Hapkido Martial Arts Federation Birinciliğe yerleşir.Taekwondo’ya yeterince doymuş ve artık salonlara öğrenci bulmakta zorlanan Dünyadaki ünlü hocalar çok kısa sürede Hapkido’da yerini alır.